Chlupatý hopan

O plemeni - Bearded collie

Země původu: Skotsko
Původní využití: Pastevecký pes

VNĚJŠÍ ZNAKY TĚLO: Bearded kolie má štíhlé, pevně stavěné tělo, které je delší než vyšší (v poměru asi 5:4).Hřbet je rovný, bedra jsou silná. Ocas je nízko nasazený a musí sahat alespoň k patám.Špička ocasu se stáčí vzhůru do oblouku, nepřesahuje však hřbetní linii. Hruď je hluboká s dobře klenutými žebry, ne však soudkovitá.Lopatky jsou umístěny šikmo dozadu. Přední končetiny jsou rovné a mají pevné kosti s ohebným nadprstím. Zadní končetiny jsou dobře osvalené, se silnou kůží na polštářcích a klenutými, těsně k sobě přiléhajícími prsty. Středně dlouhý krk je mírně klenutý. HLAVA: Bearded kolie má širokou plochou hlavu čtvercového tvaru, její šířka a délka se shodují. Tlama je stejně dlouhá jako lebka. Stop je mírně hluboký. Uši jsou středně dlouhé, svěšené. Je-li pes ve střehu, dostanou se uši na úroveň temene, nikdy však výše. Velké oči jsou umístěny daleko od sebe a mají živý, zkoumavý výraz. Nesmějí být vypoulené. Tato kolie má nůžkový skus. KOHOUTKOVÁ VÝŠKA: Ideální výška by měla u psů činit 53–56 cm, u fen 51–53 cm. Vyváženě stavěné tělo se považuje za důležitější, odchylky od stanovené výšky však nesmějí být velké. HMOTNOST: Plemenný standard hmotnost neuvádí. V současné době se hmotnost plemene vypočítává podle kohoutkové výšky. SRST: Bearded kolie má dvojí srst. Krycí srst je rovná, tvrdá, hrubá. Nesmí být vlnitá nebo kudrnatá. mírné stočení chlupů se připouští. Podsadu tvoří husté měkké rouno. BARVY: Barva srsti je břidlicově, červenavě hnědá, černá, modrá, pískově hnědá a ve všech odstínech šedé. Tyto barvy mohou být kombinovány s bílými znaky. Bílé znaky se však mohou vyskytovat pouze na nose, lebce ( jako hvězdička), špičce ocasu, hrudi, krku a končetinách. Bílé znaky na krku nesmějí sahat dále než k lopatkám. Bílá se rovněž nesmí vyskytovat nad patami a na vnější straně zadních končetin. Připouští se několik znaků tříslové barvy, pouze však na obočích a na vnitřní straně uší, na lících, pod nasazením ocasu a na končetinách. Tříslová barva tak tvoří přechod mezi barvou srsti, musí však být stejně zbarveny i pysky a okraje očí.

VLASTNOSTI POVAHA: Bearded kolie je čilá, radostná, velmi živá a činorodá, ostražitá a plná sebedůvěry. Jde o velmi inteligentního a učenlivého psa, který rád pracuje pro svého pána, je milý, dobrosrdečný a přítulný. I když se bearded kolie chová velmi aktivně a nadšeně, rozhodně není neotesaná nebo nemotorná. Pro život v boudě je zcela nevhodná. Patří do domu a rodiny, chce být uprostřed dění. SPOLEČENSKÁ CHARAKTERISTIKA: Plemeno je značně společenské a od přírody velmi snášenlivé. Přesto musí jako každý pes projít fází zespolečeňšťování, aby z něj vyrostl jedinec se stabilním vyrovnaným chováním. Bearded kolie vítá návštěvu štěkotem, který je většinou projevem radosti a nadšení.

SOUŽITÍ PÉČE: Jednou z nejdůležitějších starostí je péče o srst. Musí být intenzivní a nelze ji podceňovat. Srst je nutno několikrát za týden důkladně vykartáčovat a pak učesat, aby se v ní nevytvořily chuchvalce. Musíte se pravidelně starat o bradku dlouhých chlupů a omývat ji. Prohlížejte také zvukovod, zda není zanesen mazem a nečistotou a vyčistěte jej k tomu určenými prostředky. Mezi polštářky mohou vyrůstat nadbytečné chlupy , do nichž se pak zachytávají kamínky, klacíky apod. Chlupy proto pravidelně stříhejte. Na výstavách se dává často přednost koliím s dlouhou srstí, která se na hřbetě dělí v pěšinku. Není snadné udržet psa v optimálním stavu. VÝCHOVA: Bearded kolie je inteligentní a učenlivá, což ji předurčuje do role dobrého žáka. Kromě toho je však citlivá, dobromyslná a mírná, což znamená, že ji musíte vychovávat vlídně. Nejlépe pomocí hry. kdy jí dáváte veselé povely. A především nezapomeňte za dobré chování odměnit. POHYB: Bearded kolie je aktivní a živý pes, který miluje pohyb.Vždy se nechá zlákat k procházkám v lese či po louce, ráda si občas zaplave. Běh vedle kola je též vhodným způsobem pohybu pro dospělou bearded kolii. Instinkt ovčáckého psa jí nedovoluje příliš se vzdalovat od svého pána, což je výhoda na procházkách bez vodítka. Plemeno se dokáže přizpůsobit jak životu na venkově, tak i ve městě. Pokud vám někdy delší procházka časově nevyjde, kolie vám to odpustí a nevyvádí. MOŽNOST VYUŽITÍ: Svůj někdejší úkol ovčáckého psa plní bearded kolie dnes jen výjímečně. Zabydlela se však ve psích sportech, jako jsou poslušnost, obedience, obratnost a hry s míčkem. Zvláště v posledních jmenovaných si vede skvěle. Ve sportovně založené rodině, jejichž členové nevidí v náročnější péči o srst nutné zlo, je toto plemeno na svém místě.

Přečteno: 63931x

Chovatelská stanice Bearded collií

Beardedky

 

 

Menu

Štěňátka O chovatelské stanici O plemeni Naše smečka Fotoalbum Videa Odkazy Kontakt

Odkud přicházíte

Nové komentáře

 Online: 111 lidí
Texy!